PAŁAC NA WODZIE


Opis

Pałac na Wodzie to obiekt będący częścią Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jest położony w Staniszowie – zabytkowej wsi, która w okresie swojej świetności mogła poszczycić się czterema, niezależnie funkcjonującymi obiektami w zabudowie pałacowej, oraz wytwórnią sławnego na całym świecie likieru Echt Stonsdorfer Bitter, produkowanego po dziś dzień.

Dzisiaj, Dolina Pałaców i Ogrodów, wraz z otaczającymi ją miejscowościami, przyciąga coraz więcej turystów, stając się konkurencyjnym regionem turystyki wypoczynkowej oraz górskiej, bez względu na pory roku – rok 2016 był pod tym względem rekordowy dla regionu, odnotowując przyjazd ponad 2,5mln turystów i coraz wyraźniej dążąc do zrównania pod tym względem Karkonoszy z Tatrami. Wielość inwestycji sprawia, że podnosi się jej atrakcyjność, ale zarówno powoduje wzrost konkurencji w sektorze usługowym. W celu zapewnienia wysokiej pozycji na rynku konieczny jest czynnik wyróżniający, którym w przypadku Pałacu na Wodzie jest odwiert wody termalnej o temperaturze wypływowej 44,2 oC, która w chwili intensywniejszej eksploatacji może wzrosnąć o kolejne 15oC, oraz niespotykany w regionie standard 5*.

Od momentu powstania, pod koniec XVIII wieku, obiekt przechodził z rąk do rąk, aby ostatecznie w latach 90-tych XX wieku, w opłakanej kondycji, trafić w ręce rodziny Tadajewskich. Początkowo remont posiadłości miał na celu zaadaptowanie Pałacu na potrzeby świadczenia usług gastronomicznych na parterze obiektu, oraz stworzenie skromnej, 12-pokojowej, bazy noclegowej na drugim oraz trzecim piętrze, z równoległym odtworzeniem zespołu parkowo-stawowego, zajmującego ponad 3,5ha działki, na której znajduje się Pałac.

Obecny stan rozwoju

Kompleks, na dzień dzisiejszy to 4 795m2 powierzchni użytkowej, a składa się na nią Pałac, widoczny powyżej jako budynek „A”, dwie oranżerie – sale balowe, „F1” i „F2”, o powierzchni odpowiednio 180m2 oraz 360m2, budynek B wraz z łącznikiem oraz podpiwniczenie pod budynek G, na bazie którego powstanie kuchnia wraz z zapleczem kuchennym o powierzchni łącznej niemal 200m2. Bezpośrednio do budynku G przylegać będzie otwarta kuchnia letnia z piecem chlebowym, wędzarnią, otwartym grillem węglowym. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku G znajduje się sztuczna plaża z zapleczem wypoczynkowym, do której w kwietniu 2017r. powstanie przylegający plac zabaw dla dzieci o powierzchni ponad 200m2.

Budynki C, D i E, oraz cztery baseny z wodą termalną – wewnętrzne i całoroczne zewnętrzne - stanowią kolejny, finalny etap inwestycji, która łącznie ma zapewnić niemal 10 000m2 powierzchni użytkowej, wzbogaconej o ponad 560m2 lustra wody w przedmiotowej fazie rozwoju obiektu.

Pałac różni się od swojej początkowej formy. W budynku powstała winda, ostatnie, trzecie piętro, na którym znajdowało się 5 pokoi, zostało zaadaptowane na potrzeby mieszkalne dla specjalistów, którzy sprowadzani są w roli pracowników z wielu stron świata, co jest konieczne dla utrzymania najwyższego standardu usług. Pierwsze piętro natomiast, na którym do tej pory mieściło się mieszkanie właścicieli Obiektu, zostało wyremontowane, połączone windą towarową z pałacową kuchnią i służy za kawiarnię z wyjściem na taras, dający wspaniały widok na otaczającą Pałac przyrodę, miejsce do spotkań, czy organizowania małych konferencji, z wydzielonym miejscem na bawialnię dla dzieci tzw. „małpi gaj”.

Obiektem, który stanowi namacalny przykład tego, jak mają wyglądać dalsze działania inwestycyjne jest budynek B, oddany do użytku jesienią bieżącego roku. Składa się na niego 46 pokoi w trzech kategoriach – standard, superior oraz apartament – z czego każdy z nich swoją powierzchnią przekracza 30m2, a wyposażone zostały w najlepsze gatunkowo meble od włoskich producentów wytworzonych specjalnie na potrzeby inwestycji, a także inne istotne ekskluzywne elementy wykończeń, jak Włoskie marmury, najlepsze dostępne na świecie wykładziny z naturalnej wełny, łóżka kontynentalne marki Hilding, czy najbardziej zaawansowane technologiczne rozwiązania hotelowe. Dodatkowego smaku pokojom dodaje fakt, że wszystkie zostały dopasowane do 6 różnych styli architektonicznych, co sprawia, że przy zachowaniu jednakowej funkcjonalności Gość może cieszyć się innym wnętrzem podczas każdorazowego przyjazdu. Ponadto obiekt dysponuje zapleczem 16 gabinetów SPA, wyposażonych najwyższej klasy urządzeniami po dziś dzień dostępnymi jedynie w pojedynczych gabinetach w największych miastach w Polsce, trójstrefową kriokomorę na wzór obecnych w ośrodkach szkolenia olimpijczyków, trzy sauny (fińska, parowa, infra-red), wypoczywalnię i salę fitness. Obiekt w takim stanie został oddany w pełni do użytku w kwietniu 2016.

Walory Inwestycji

Czynnikiem, który sprawił, że inwestorzy podjęli dalsze kroki mające na celu rozbudowę obiektu, były badania geologiczne przeprowadzone na ich wniosek. Potwierdziły one, że bezpośrednio z terenu należącego do Pałacu możliwy jest odwiert wody geotermalnej o właściwościach leczniczych – podobnej do tej, która od setek lat wydobywana jest w odległej o 3km od Staniszowa miejscowości – Cieplicach Zdrój. Podjęte ryzyko związane z nieobliczalnością złóż, znajdujących się ponad 1500m pod ziemią opłaciło się. Inwestycja na poziomie ponad 13 000 000 PLN zaowocowała dostępem do szczeliny skalnej bardzo zasobnej w wodę o właściwościach leczniczych, posiadającej m.in. związki siarki, radonu, czy fluoru. Już na dzień dzisiejszy jej koncesjonowana wydajność wynosi 500 000 litrów na dobę, co z powodzeniem sprzyja zaopatrywaniu Pałacu w ciepło, energię, oraz, oczywiście, wodę.

Inwestor, który w swoich działaniach kieruje się podejściem pro-ekologicznym, zobaczył w tym wielką szansę, aby stworzyć nie tylko obiekt, będący unikatowym w skali kraju, czy Europy – pałac na miarę 5* z zapleczem termalnym – ale też samowystarczalny kompleks, z własną pralnią, studnią wody pitnej, pierwszą w Polsce ekologiczną szklarnią podgrzewaną wodą termalną, ekologiczną oczyszczalnią ścieków, energooszczędnymi budynkami powstałymi w technologii domów pasywnych, farmą fotowoltaiczną o wydajności przekraczającej 0,5mV, oraz niemalże nieskończonym zasobie ciepłej wody termalnej, który kusi swoim potencjałem do jej dalszego zagospodarowania, np. na poczet Aquaparku. To wszystko sprawia, że w momencie pełnego funkcjonowania Pałacu, jedyny koszt stanowić będzie podatek oraz pracownicy, których stała liczba dochodzić będzie do 47 osób. Pałac nie tylko będzie jedynym, niezależnie funkcjonującym obiektem tego typu, ale również wygeneruje oszczędności przekraczające 2 500 000 PLN w skali roku.

Założenia inwestycyjne

Dalsza rozbudowa kompleksu o budynki C, D i E ma na celu rozszerzenie bazy noclegowej do 97 pokoi w analogicznym do już powstałych standardzie. Ponadto rozszerzone będzie zaplecze SPA do 25 gabinetów odnowy biologicznej z parametrem paramedycznym oraz medycznym, a także gabinetem lekarskim. Dodatkowo, w budynku C, powstanie centrum rozrywki, ponad 300m2 sal zabaw dla najmłodszych, a także mała strefa gastronomiczna obsługująca bezpośrednio Gości korzystających z części rekreacyjnych – dużej sali fitness oraz basenów. Budynek E będzie mieścił basen z tzw. strefą ciszy, szatnię dla gości z zewnątrz oraz recepcję główną. W budynku D znajdziemy basen wewnętrzny, wypływkę do całorocznego basenu zewnętrznego, wydzieloną strefę basenową dla najmłodszych Gości wzbogaconą o zjeżdżalnie oraz zaplecze różnego rodzaju saun – świerkowa, chlebowa, parowa – o różnorodnym zakresie temperatur. Inwestor posiada wszelkie projekty i pozwolenia na prowadzenie dalszej budowy. Kolejnym czynnikiem wyróżniającym Obiekt ma być unikatowe na skalę Europy założenie ogrodowe rozciągające się na terenie całego kompleksu z wyjątkowym systemem podwieszanych ogrodów na dziedzińcu, w całości nawadniane oczyszczoną, zrzutową wodą termalną. Podwieszane ogrody,

Zobacz cenę

zapytaj o produkt

error: Treści są chronione!